دسته‌بندی نشده

تسمه تایم چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟ چه زمانی باید تعویض گردد؟

تسمه تایم

تسمه تایم در کجا قرار دارد و چه فایده‌ای دارد؟ باید بگوییم تسمه تایم یکی از ملزومات خودرو است. این تسمه پلاستیکی میان میل‌لنگ و میل‌سوپاپ قرار دارد. اگر این تسمه بیش از حد مورداستفاده قرار گیرد آسیب می‌بیند و باید آن را در زمان مشخص تعویض کرد. تسمه تایم توسط مجموعه‌های مختلف با برندهای گوناگون تولید می‌شود. خرید این تسمه نیاز به هزینه زیادی ندارد اما اهمیت آن در خودرو بسیار بالاست. برای اطلاعات بیشتر درباره عملکرد تسمه تایم با مجموعه گوهربخش همراه شوید. در این مقاله سعی داریم اطلاعات کاملی درباره آن در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

تسمه تایم چیست و چطور فراگیر شد؟

اینکه تسمه تایم در کجا قرار دارد و چگونه کار می‌کند نیاز به دانش و اطلاعات کامل درباره قطعات خودرو است. یک تسمه پلاستیکی که رابطه میان میل لنگ و میل سوپاپ است و به صورتی تنظیم می‌شود که با چرخش میل لنگ، میل سوپاپ را بچرخاند تسمه تایم نام دارد. این تسمه باعث حرکت سوپاپ‌ها شده و جزو قطعات موتورهای احتراق داخلی محسوب می‌شود. در زمان قدیم از تسمه تایم استفاده نمی‌شد و زنجیر تایم در موتور اتومبیل‌ها قرار داشت. در سال ۱۹۶۲ برای اولین بار از تسمه تایم استفاده شد. بعد از کشور آلمان کشور آمریکا از تسمه تایم برای عملکرد بهتر خودروی خود استفاده می‌کرد. با گذشت زمان استفاده از تسمه‌ها در کشورهای مختلف رایج شد.

تسمه تایم چطور کار می‌کند؟

موتورهای احتراق داخلی در چهار مرحله وظایف خود را انجام می‌دهند. مرحله اول با نام مرحله مکش شناخته می‌شود. در این مرحله پیستون در داخل سیلندر به سمت پایین رفته و سوپاپ هوا باز می‌شود. این مرحله باعث مکش مخلوط سوخت و هوا به داخل سیلندر می‌شود. مرحله دوم مرحله تراکم است. در مرحله سوم شمع جرقه زده و مخلوط سوخت و هوا دچار حریق می‌شوند. در مرحله چهارم پیستون به سمت بالا آمده و دود را از محل خارج می‌کند. در تمامی این مراحل باز و بسته شدن سوپاپ‌های هوا و دود به وسیله تسمه تایم انجام می‌شود. در این مراحل تسمه تایم حرکت میل لنگ را به میل سوپاپ انتقال داده و باعث بالا و پایین شدن سوپاپ‌ها می‌شود. عملکرد تسمه تایم به صورتی است که سرعت چرخش میل لنگ با میل سوپاپ به صورتی باشد تا سوپاپ‌ها به درستی باز و بسته شوند.

همچنین بخوانید:  معرفی خودروهای پاک در سال 2022

اگر تسمه تایم دچار لغزش شود در عملکرد میل لنگ یا میل سوپاپ مشکلاتی ایجاد می‌شود. روی تسمه تایم دندانه‌هایی وجود دارد که لغزشی در آن ایجاد نشود. اگر این دندانه‌ها دچار آسیب شوند باید از تسمه تایم دیگری برای خودرو استفاده کرد. دندانه‌های روی تسمه باعث نصب سریع و راحت آن شده‌اند. توجه داشته باشید که نحوه تعویض تسمه تایم به شکلی است که باید توسط یک متخصص حرفه‌ای انجام گیرد تا هیچ آسیبی به موتور وارد نشود.

تسمه تایم در کجا قرار دارد؟

تسمه تایم در بیشتر خودروها در قسمت بالای موتور قرار دارد و در برخی موارد ممکن است با دسترسی آسانتر به آن، نیاز به تعویض یا تنظیم داشته باشد. بسته به طراحی موتور و سیستم توزیع، تسمه تایم ممکن است در یکی از دو طرف موتور قرار بگیرد. در برخی موتورها، تسمه تایم در قسمت جلوی موتور، بین پولی و شافت کرنک قرار دارد. در حالی که در برخی دیگر، تسمه تایم در قسمت پشتی موتور، بین شافت کرنک و شافت کام شاخه واقع می‌شود.

 

مکان قرارگیری تسمه تایم

تفاوت بین تسمه تایم و زنجیر تایم چیست؟

تفاوت تسمه تایم با زنجیر تایم در ایجاد سر و صدای خودرو است. اگرچه در زمان قدیم از زنجیر تایم استفاده می‌کردند اما امروزه برای جلوگیری از سروصدای بخش موتوری خودرو از تسمه تایم پلاستیکی استفاده می‌کنند. زنجیر تایم به دلیل جنس فلزی خود سر و صدای بسیار زیادی را در خودرو ایجاد می‌کرد و برای راننده ناخوشایند بود. یکی دیگر از تفاوت‌های تسمه تایم و زنجیر تایم در آسیب‌هایی است که این دو تسمه به خودرو وارد می‌کنند. زمانی که زنجیر تایم پاره شود آسیب بسیار جدی به اطراف خود وارد می‌کند. از آنجایی که تسمه تایم جنس پلاستیکی دارد پس از آسیب دیدن و پاره شدن آسیب زیادی به اتومبیل وارد نخواهند کرد. برخی از شرکت‌های بزرگ مانند بنز و تویوتا از زنجیر تایم برای کیفیت بالای محصولات خود استفاده می‌کنند. برخی از تولیدکنندگان هم از تسمه تایم استفاده می‌کنند؛ زیرا براین باورند که تاثیر تسمه تایم در شتاب خودرو بسیار بالا است.

تاثیر تسمه تایم در شتاب خودرو

تسمه تایم در واقع نقش مهمی در عملکرد و عملکرد موتور خودرو ایفا می‌کند. اگر تسمه تایم صحیح و درست کار نکند، ممکن است تاثیر مستقیمی بر شتاب خودرو داشته باشد. در زیر تأثیرات تسمه تایم بر شتاب خودرو را توضیح خواهیم داد:

همچنین بخوانید:  مقایسه اوتلندر و راوفور؛ مهم‌ترین نکات برای خرید بهترین خودروی ژاپنی

 

  • هماهنگی سوپاپ‌ها: تسمه تایم مسئول برقراری هماهنگی بین حرکت سوپاپ‌ها و چرخش شافت‌های کرنک و کام شاخه می‌باشد. درستی تنظیم و عملکرد صحیح تسمه تایم، سبب می‌شود که سوپاپ‌ها در زمان مناسب باز و بسته شوند. این هماهنگی صحیح سبب بهبود عملکرد موتور و افزایش شتاب خودرو می‌شود.

 

  • تراز و تعادل موتور: تسمه تایم در کنار سیستم سوپاپ‌ها، به تعادل موتور کمک می‌کند. با تنظیم صحیح تسمه تایم، شتاب خودرو افزایش می‌یابد زیرا موتور به صورت هماهنگ و تراز کار می‌کند.

 

  • زمانبندی سوخت و هوا: با تنظیم صحیح تسمه تایم، زمانبندی دقیقی برای تزریق سوخت و ورود هوا به محفظه احتراق وجود خواهد داشت. این بهبود در زمانبندی سوخت و هوا سبب می‌شود که موتور بهره‌وری بهتری داشته باشد و شتاب خودرو افزایش یابد.

بنابراین، تسمه تایم برای حفظ عملکرد صحیح موتور و افزایش شتاب خودرو بسیار مهم است. تعویض و نگهداری منظم تسمه تایم، به همراه رعایت دستورالعمل‌های تولید کننده، تضمین می‌کند که شتاب خودرو همیشه در حداکثر سطح خود باشد.

تسمه تایم هرچند کیلومتر باید عوض شود؟

از آنجایی که جنس تسمه تایم پلاستیک است به دلیل اصطکاک و گرما دچار آسیب شده و آسیب آن باعث از بین رفتن دندانه‌ها و پارگی آن خواهد شد. کارخانه‌های اتومبیل‌سازی بر اساس پیمایش اتومبیل مشخص می‌کنند که باید در چه زمانی تسمه تایم را تعویض کنید. تقریبا تسمه تایم خودروها باید هر ۶۰ هزار کیلومتر یک بار تعویض شود. گاهی اوقات تسمه تایم حین رانندگی پاره می‌شود. حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که هنگام پاره شدن تسمه تایم حین حرکت چه باید کرد؟ اگر این مشکل برای شما ایجاد شد ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده سپس سرعت ماشین را کاهش دهید تا بایستید. به هیچ عنوان بدون تسمه تایم نباید مسیری را بپیمایید چون آسیب جدی به قطعات مختلف وارد خواهد شد.

پاره شدن تسمه تایم در خودروهای مختلف چگونه است؟

هر اتفاقی که برای تسمه تایم بیفتد منجر به آسیب دیدن موتور خواهد شد. اگر تسمه تایم رها و یا پاره شود زمانبندی باز و بسته شدن سوپاپ‌ها به هم ریخته و آسیب زیادی در خودرو ایجاد می‌شود. پاره شدن تسمه تایم در خودروهای مختلف باعث آسیب‌های گوناگونی خواهد شد. اگر تسمه تایم در خودروی پژو ۲۰۶ یا ۴۰۵ پاره شود باعث کج شدن سوپاپ‌ها در خودرو خواهد شد. کج شدن سوپاپ‌ها باعث آسیب جدی به سرسیلندر و پیستون شده و هزینه‌های بسیار جدی برای خودرو به وجود خواهند آورد. گاهی اوقات پاره شدن تسمه تایم باعث خاموش شدن خودرو می‌شود که بیشتر در پرایدهای قدیمی اینگونه است. اگر پس از خراب شدن تسمه تایم خودرو خاموش شود به موتور آسیبی وارد نخواهد شد.

همچنین بخوانید:  پرفروش‌ترین خودروهای میتسوبیشی در سال 2023

 

پاره شدن تسمه تایم

علائم و نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم چیست؟

برای تعویض تسمه تایم گاهی اوقات علائم و نشانه‌هایی وجود دارد که به راحتی می‌توانید آنها را تشخیص دهید. اولین علایم خرابی تسمه تایم عملکرد بد دور موتور است. اگر در حین رانندگی دور موتور به دو یا ۴۰۰۰ دور می‌رسد؛ یعنی موتور خودرو به درستی کار نمی‌کند. اگر تسمه تایم شل شود خودرو شروع به لغزش می‌کند و در حین شتاب دور موتور بالا می‌رود. از بین رفتن دندانه‌های تسمه تایم نیز باعث افزایش بی‌دلیل دور موتور در حین رانندگی خواهد شد. نشانه دیگر برای تعویض تسمه تایم از بین رفتن دندانه‌های آن است. از نشانه‌های دیگر می‌توان به مشکلات استارت و حرکت خودرو هم اشاره کرد. اگر دود بیش از حدی از اگزوز خودرو خارج شود نشان‌دهنده آسیب به تسمه تایم است. این در حالی است که موتور تلاش بیشتری برای حرکت قطعات خود می‌کند و فشار بیشتری به خودرو وارد می‌شود. این کار باعث می‌شود که دود زیادی از اگزوز خارج شود.

عوامل موثر در خرابی تسمه تایم خودرو

در خراب شدن تسمه تایم خودرو عوامل زیادی موثر هستند. از این عوامل می‌توان به سفت بستن تسمه تایم اشاره کرد. اگر از مواد اولیه نامرغوب برای تولید تسمه تایم استفاده شود باعث تولید محصول نهایی بی‌کیفیتی می‌شود که تحمل بار زیادی را ندارد. این نوع تسمه تایم‌های بی‌کیفیت سریعاً مورد استهلاک و خرابی قرار خواهند گرفت. عدم استفاده از دنده مناسب در حین رانندگی هم باعث خراب شدن تسمه تایم می‌شود. اگر در سربالایی و عبور از روی سرعت گیرها از دنده مناسب استفاده نکنید باعث پارگی یا خرابی تسمه تایم خواهید شد.

از دلایل دیگر می‌توان به فشار بیش از حد به موتور اشاره کرد. اگر در طولانی مدت با دور موتور بالای ۴۰۰۰ رانندگی کنید سریعاً به تسمه تایم آسیب وارد خواهید کرد. اشتباه در نصب تسمه تایم هم باعث آسیب جدی به آن خواهد شد. اگر این کار توسط یک مکانیک با تجربه انجام نشود، آسیب خواهد دید. تسمه سفت کن هم می‌تواند تاثیر زیادی در خراب شدن تسمه تایم داشته باشد. استفاده از تسمه تایم دست دو برای خودروی ریسک بالایی دارد. تا می‌توانید از محصول اورجینال و نو برای تعویض تسمه تایم استفاده کنید.

 

جمع بندی

با توجه به مطالب بالا می‌توان گفت که تسمه تایم تاثیر بسیار زیادی در عملکرد خودرو خواهد گذاشت. این تسمه که از جنس پلاستیک تولید می‌شود باید با دندانه‌های بسیار مقاوم در خودرو قرار گیرد تا طول عمر بالایی داشته باشد. به‌طور متداول هر ۶۰ هزار کیلومتر یک بار باید تسمه تایم را در خودرو عوض کنید تا به قطعات دیگر آسیبی وارد نشود. اگر این قطعه دچار خرابی و یا پارگی شود باید توسط یک متخصص و فرد حرفه‌ای تعویض گردد. اگر می‌خواید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

‫0/5‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *